„Ty studuješ fyzioterapii? Tak to pak budeš masírovat, ne?“ Tyto poznámky zažil při studiu snad každý fyzioterapeut. A každému se zježí chlupy až na zadku, když něco podobného vypustíte z pusy. Ne že by masér byl považován za nějaké podřadné povolání, ale oni mají zkrátka a dobře jinou náplň práce.

            Co tedy fyzioterapeut dělá? Stručně řečeno, snaží se vás dostat po fyzické stránce zpátky do normálu, když si přivodíte nějaký úraz.
cvičení s trenérem

Jejich revírem je nemocnice…

            Na fyzioterapeuty často narazíte v nemocnici. Pakliže jste po operaci, tento odborník vás má za úkol rozhýbat, posadit, postavit a případně znovu naučit chodit. Ačkoliv se to nezdá, fyzioterapeuti s vámi jako pacienty stráví spoustu času, rozhodně víc než doktor, leckdy i delší dobu než sestry. Často se lékař dozví mnohem podrobnější informace právě od nich. Fyzioterapeut se vyskytuje téměř na každém oddělení, od ortopedie a traumatologie přes neurologii až po kardiologii. S překvapením můžete zjistit, že při rozsáhlejších operacích očí je s vámi zrovna on bude rozcvičovat.
rehabilitace ruky

… ambulance…

            Po propuštění z nemocnice vás doktor pošle na rehabilitace. A kdo rehabilitaci provádí? Fyzioterapeut. Pomáhá s posilováním oslabených svalů, protahuje ty zkrácené, nutí pacienty, aby si zvýšili rozsah pohybu při omezeních, která vznikla v důsledku operace. Dále uvolňují blokády kloubů a bolestivé body – trigger pointy a tender pointy – ve svalech. Co je například zajímavé, někteří fyzioterapeuti se specializují na neplodnost žen i mužů.

… a další zařízení

            Fyzioterapeuti mohou působit ještě v dalších zařízeních, například v lázních, kde s pacienty cvičí v bazénech nebo s různými pomůckami. Dále pomáhají vozíčkářům s protažením dolních končetin a s budováním síly svalů, které zůstaly funkční. Instruují je k protahování svalů na hrudi, aby se jim časem neuzavřel hrudník při neustálém sezení na vozíku.

kostra a svaly

Ano, fyzioterapeut masíruje, ale je to jen malý zlomek jeho práce. Jeho poslání je pomoct lidem, aby se po zraněních rychle zotavili a vrátili do běžného života s pokud možno žádnými nebo co nejmenšími následky. Další informace vám může poskytnout například https://www.gloriasole.cz/fyzioterapeuticke-sluzby-aneb-jak-efektivni-je-pomoc.


</div>

<p><!--[if gte mso 9]><xml>
 <w:WordDocument>
 <w:View>Normal</w:View>
 <w:Zoom>0</w:Zoom>
 <w:TrackMoves/>
 <w:TrackFormatting/>
 <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone>
 <w:PunctuationKerning/>
 <w:ValidateAgainstSchemas/>
 <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid>
 <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent>
 <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
 <w:DoNotPromoteQF/>
 <w:LidThemeOther>CS</w:LidThemeOther>
 <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian>
 <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript>
 <w:Compatibility>
  <w:BreakWrappedTables/>
  <w:SnapToGridInCell/>
  <w:WrapTextWithPunct/>
  <w:UseAsianBreakRules/>
  <w:DontGrowAutofit/>
  <w:SplitPgBreakAndParaMark/>
  <w:EnableOpenTypeKerning/>
  <w:DontFlipMirrorIndents/>
  <w:OverrideTableStyleHps/>
 </w:Compatibility>
 <m:mathPr>
  <m:mathFont m:val=

Fyzioterapeut není masér!
Ohodnoťte příspěvek